Emigrantų gretas gausina absolventai

Pirmadienis, 4 Liepa 2011

Socialdemokratų partijos tarybos narės Jūratės Kulberkienės komentaras

Lietuvos darbo biržos duomenimis, liepos 1-ąją šalyje darbo neturėjo daugiau nei dešimtadalis (10,55 proc.) darbingo amžiaus gyventojų – užregistruota 228,2 tūkst. bedarbių. Pasibaigus mokslams, vėl padaugėjo jaunesnių kaip 25 metų bedarbių, iš kurių didžioji dalis yra abiturientai ir aukštųjų mokyklų absolventai. Paskutinę birželio savaitę jie sudarė 32,1 proc. visų į darbo biržas besikreipusių žmonių.

Deja, susirasti darbą pagal specialybę nors ir diplomuotam, tačiau praktikos neturinčiam jaunam žmogui be įtakingų giminaičių ar gerų pažįstamų pagalbos praktiškai neįmanoma. Po nemažai nervų ir finansinių išlaidų kainavusių studijų daugumos absolventų jau netenkina siūlomas sezoninis padavėjo ar koks kitas mažiau kvalifikuotas darbas, nes jis neatitinka įsivaizduotų lūkesčių, be to, už jį mažai mokama.

Ne vienas buvęs studentas net nebando eiti į darbo biržą – iš pradžių darbo ieško savarankiškai siųsdamas keliasdešimt CV įvairiems darbdaviams, tačiau kartu peržiūri ir galimybes tęsti mokslus ar įsidarbinti užsienyje. Viena gabi bakalaurė, baigusi ekonomiką Vilniaus universitete, sakė, kad nemažai jos bendrakursių neketina likti Lietuvoje ir darbo čia net nebando ieškoti, o ji dar laukia kvietimų į pokalbius pagal pateiktus CV. Mergina nori toliau tęsti magistratūros studijas ir darbo pasiūlymo lauks iki rudens, tačiau jei nepasisektų, svarsto alternatyvą emigruoti.

Deja, šis pavyzdys – ne vienintelis. Gabūs, jauni, ką tik diplomus įgiję specialistai vis dažniau papildo emigrantų gretas. Tai didelis praradimas valstybei, žala mokslui, pagaliau eiliniam mokesčių mokėtojui, kurio įnašo dalimi specialistas parengtas ne Lietuvai, o kitai šaliai.

Prognozuojama, kad emigracijos banga neslūgs – šiemet vėl išvyks apie 60-70 tūkst. žmonių, nors ir kalbama apie ekonomikos atsigavimą. Didžiausias išvažiuojančių srautas į užsienį plūsteli birželį ir liepą, kai baigiasi mokslo metai ir egzaminai.

Siekiant ne žodžiais, o realiai bent pristabdyti emigracijos bumą, Vyriausybei būtina imtis skubių priemonių verslo sąlygoms gerinti ir pritraukti investicijų, imlių kvalifikuotai darbo jėgai. Galimas darbas užsienio kompanijoje be „vokelių“, su socialinėmis garantijomis ir perspektyva palypėti karjeros laiptais, tikiu, sustabdytų ne vieną skubotą lagaminų krovimą.

Jūratė Kulberkienė
LSDP tarybos narė