Kaip pažaboti kraujotakos sistemų ligas?

Antradienis, 27 Rugsėjis 2011

Koncertas Katedros aikštėje vainikuos per rugsėjį vykusius Širdies mėnesio renginius. Ar akcija bent kiek prisidės prie problemų, susijusių su širdies ir kraujagyslių ligomis, sprendimo Lietuvoje?

„Eurostat“ duomenimis, kas antrą mirtį Lietuvoje sukelia kraujotakos sistemos ligos ir tai kasmet sudaro 55 proc. visų mirčių (pasaulio vidurkis – 29 proc.). Nuo kraujotakos sistemos ligų mūsų šalyje miršta 2,5 karto daugiau žmonių nei Vakarų Europoje. Kasmet kraujotakos sistemos ligos nusineša 23 tūkst. žmonių gyvybę – apytiksliai tiek, kiek gyvena Plungėjearba Švenčionyse, Trakuose, Lazdijuose ir Birštone kartu paėmus.

Nacionalinėje sveikatos programoje buvo užsibrėžta mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų sumažinti 15 proc., tačiau jau dabar aišku, kad to padaryti nepavyko.

Šių ligų rizikos veiksniai – per aukštas kraujospūdis, per didelis cholesterolio ar gliukozės kiekis kraujyje. Kraujotakos sistemos ligas taip pat skatina ir prasta mityba bei nejudrus gyvenimo būdas. Lietuvos širdies asociacijos prezidentė kardiologė Žaneta Petrulionienė „Veido“ savaitraščiui pripažino, kad rūkymo, nejudrumo ir antsvorio derinys anksčiau ar vėliau sukelia rimtą ligą.

Ką gi mes, politikai, galėtume padaryti, kad bent iš dalies pažabotume epidemijos mastu virstančią ligą? Be abejo, reikalingas kompleksinis požiūris ir rimtas politinis įsipareigojimas. Gerų tokio požiūrio pavyzdžių toli ieškoti nereikia.

Štai Suomija dar 1972-1978 metais pirmavo pagal mirštamumą nuo kraujotakos ligų. Buvo organizuojamos viešos paskaitos apie sveiką mitybą, jos skaitomos ir pradinukams, ir vyresnei auditorijai. Viešasis transportas pertvarkytas taip, kad kelio galą iki didesnių traukos centrų reiktų ir paėjėti; miestuose sukurtos erdvės vaikščiojimui, bėgiojimui, nutiesti dviračių takai, parkuose ir kiemuose atsirado sporto įranga, kurią kiti buvo matę tik sporto klubuose.

Kada Lietuva pasimokys iš suomių, lieka tik spėlioti. Dar sunkiau sulaukti, kada ir politikai pripažins, kad širdies kraujotakos ligos – lyg paslėpta branduolinė bomba, kasmet išguldanti ištisus miestelius. O juk aktyvios mankštos įrengimai tikrai nekainuoja tiek, kiek milžiniškos sporto salės.

Jūratė Kulberkienė
LSDP tarybos narė