Kaip sustabdyti emigracijos traukinį?

Ketvirtadienis, 6 Spalis 2011

Ką tik buvo paskelbti bauginantys skaičiai: per laikotarpį nuo 2001 iki 2010 m. iš Lietuvos emigravo 337 tūkst. žmonių, o per šių metų 8 mėnesius – dar 40 tūkstančių. Mastai stulbinantys – įsivaizduokime, kad be gyventojų liko Kaunas, Raseiniai, Anykščiai ir Joniškis kartu sudėjus. Ir tokių miestų vaiduoklių randasi vis daugiau. Skaičiuojant regionais, išeitų, kad Lietuva liko be Dzūkijos ir Suvalkijos. Maždaug tiek jaunų ir darbingų žmonių nebesieja savo ateities su Lietuva.

Menką paguodą teikia net ir ta žinia, kad pernai mūsų naujieji emigrantai į Lietuvą parsiuntė 4 mlrd. litų perlaidų. Tik ar tie pinigai padės ištverti čia likusiems, ar, priešingai, paskatins ir juos krauti lagaminus?

Ką daryti? Kol kas tai retorinis klausimas, į kurį sunku rasti atsakymą. Aišku galbūt tik tai – būtina kurti sąlygas, skatinančias jaunus ir darbingus žmones likti Lietuvoje. Žmogui reikia padoriai apmokamo darbo. Jo yra Anglijoje ar Airijoje ar bet kur kitur, kur lietuvius nubloškia likimas, bet tik ne čia. Negi iš tiesų Lietuvoje nėra darbų?

Įsijungi TV ir girdi: nevyksta renovacija, vis griūva ir pavojų kelia seni statiniai, o kur dar apšnerkšti miškai ir parkai ir pan. Visa tai reikia skubiai tvarkyti. Lėšų tvarkyti infrastruktūrą, gaminti kad ir biokuro granules lyg ir būtų, bet viskas skęsta administravimo liūne. Galbūt vertėtų kuo greičiau mažinti biurokratiją, o už atsiradusias lėšas samdyti statybininkų bridagą, kuri šiltintų valstybinės poliklinikos sienas?

Bent vienas sveika logika pagrįstas ir protingas žingsnis, tikiu, būtų užkrečiamas pavyzdys. Gal tai grąžintų Lietuvą paliekančių žmonių tikėjimą, kad amatas labiau vertinamas nei biurokratų parašai ant sunkiai suprantamų popierių, leidimų, sutikimų, raštų?

Jūratė Kulberkienė
LSDP tarybos narė