Kaip sustabdyti medikų emigraciją?

Sekmadienis, 15 Spalis 2011

Visai neseniai buvo paskelbta viešą paslaptis – 3,2 proc. šalies medikų jau šiemet įsidarbins užsienyje. Toks mažas skaičiukas, o tiek ilgai skaičiuota!

Pranešime taip pat teigiama, kad tai atsitiko pirmą kartą per dešimt metų. Labiausiai kliuvo rajoninėms ligoninėms, mat šios nerado būdų, kaip pritraukti naujų specialistų ar išlaikyti turimus.

Ši žinia, aišku, nedžiugina. Apie medikų protų nutekėjimą rašyta ir girdėta ne vieną kartą. Ten, Vakaruose, jie laukiami ir gerbiami, o čia – kukliai tariant, ne visada gerbiami ir mylimi. Bet juk tokia padėtis susiklostė dėl paprastų rinkos dėsnių: geranoriškos aplinkos arba elementariausių sąlygų sudarymo kūrybiškai dirbti.

Tapti gydytoju nėra lengva: kone dešimt metų trunka studijos ir rezidentūra, valstybei tai kainuoja daug pinigų, o specialybės siekiantiems jauniems žmonėms – daug pastangų, nervų ir sunkaus darbo. O kas laukia mūsų jaunų ir ilgai ugdytų specialistų? Maža alga ir ilgos darbo valandos. Ir visa tai tuomet, kai sulaukus 30 daugelis jaunų specialistų kuria šeimas, perka būstą, augina vaikus. Vien už ryžtą imtis medicinos studijų šie žmonės verti pagarbos, o ne klajūnų likimo.

Jeigu sukurtume sąlygas daktarams čia, Lietuvoje, gauti pagarbų atlyginimą – emigracijos bangas, matyt, sustabdytume. Galbūt Lietuva net palaipsniui galėtų tapti sanatorinio ir medicininio turizmo šalimi kaip kad jau dabar garsėjame kaimo turizmo sodybomis. Modernios ligoninės ir puiki vadyba taip pat pristabdytų medikų migraciją.

Didžiuotis mūsų mokslo šventovėse parengtais medikais tikrai galime, tačiau ar to pakanka…

Jūratė Kulberkienė
LSDP tarybos narė