Antsvorio kategorijoje lietuviai kol kas nepirmauja

Ketvirtadienis, 19 Sausis 2012

Europos Sąjungos statistikos departamentas „Eurostat“ palygino kelerių metų 19 šalių narių duomenis ir padarė išvadą, kad nutukusių žmonių skaičius auga visoje Europoje. Galime pasidžiaugti tik tuo, kad antsvorio kategorijoje mes bent jau nepirmaujame.

Tiesa, tai primena mūsų tautosakoje apdainuotą „per barzdą varvėjo, burnoje nieko neturėjau“ situaciją – kūno formos apvalėja, tačiau tai neatspindi turtingo, sotaus ar juo labiau pilnaverčio gyvenimo. Tyrimai rodo, kad nutukimas būdingas ne tik turtingųjų šalių gyventojams.

Prancūzų dietologas Pierre‘as Dukanas tikina, kad svoris auga dėl to, kad didėja greito ir nekokybiško maisto vartojimas. Ką tai pasako apie mūsų visuomenę? Esame tiek įnikę į savo darbus, nuolatinį bėgimą, skubėjimą gyventi, norą uždirbti kuo daugiau, kad mitybą laikome antraeiliu dalyku: valgyti reikia, o ką – nebesvarbu. Tačiau nesusimąstome, kad būtent nekokybiškame maiste esančios medžiagos didina cholesterolio kiekį kraujyje, kuris laikui bėgant sukelia širdies ir kraujagyslių ligas. Tad ir kyla abejonių, ar viršsvoris byloja apie gerėjantį gyvenimą. Akivaizdi ir kita neigiama pasekmė: greitas maistas padeda ne taupyti laiką ar pinigus, o tik didina išlaidas sveikatos priežiūrai.

Beje, P. Dukanas prancūzų politikams pateikė pasiūlymą, kaip spręsti masinio tukimo problemą. Jis siūlo baigiamųjų egzaminų metu suteikti papildomų balų tiems moksleiviams, kurių kūno masės indeksas yra ne mažesnis nei 18 ir ne didesnis nei 25. Pasiūlymas gal ir drastiškas, tačiau jis atitinka lietuviškos patarlės „lenk medį kol jaunas“ dvasią.

Remiantis „Lietuvos žinių“ (2012 01 07) informacija
Jūratė Kulberkienė
LSDP tarybos narė